سبد خرید
آشنائی با قطع کتب و اصطلاحات آن

آشنائی با قطع کتب و اصطلاحات آن

آشنائی با قطع کتب و اصطلاحات آن :
قطع وزیری

کتب چاپ شده در قطع وزیری معمولا در ابعاد 17 در 24 سانتیمتر و 16.5 در 23.5 سانتیمتر صحافی می شوند. فایل این کتاب در ابعاد B5 تعریف شود.

قطع وزیری

قطع رقعی
استاندارد کتب چاپ شده در قطع رقعی استاندارد معمولا در ابعاد 14.5 در 21.5 سانتیمتر صحافی می شوند. فایل متن این کتب باید در ابعاد B5 تعریف شده و توجه شود که عرض متن 10 سانتیمتر و ارتفاع متن حداکثر 17.5 سانتیمتر باشد.
قطع رقعی

 قطع رقعی کوچک

کتب چاپ شده در قطع رقعی کوچک معمولا در ابعاد 14.3 در 20 سانتیمتر صحافی می شوند. فایل متن این کتب باید در ابعاد A5 تعریف شود. این قطع عموما در چاپ دیجیتال و برای کاهش هزینه کاغذ مصرفی استفاده می شود.

قطع رقعی کوچک

قطع رحلی

کتب چاپ شده در قطع رحلی معمولا در ابعاد 20.5 در 28.5 سانتیمتر صحافی می شوند. فایل متن این کتب باید در ابعاد A4 تعریف شود.

قطع رحلی

قطع خشتی و جیبی

کتب چاپ شده در قطع خشتی در طول و عرض برابر برای مثال 20 در 20 سانتیمتر و کتب جیبی در ابعاد کوچکتر از رقعی نظیر B6 صحافی می شوند.

قطع خشتی و جیبی

قطع پالتوئی

کتب چاپ شده در قطع پالتویی به نسبت انواع دیگر ارتفاع بیشتری نسبت به عرض دارند. برای مثال 11 در 22 سانتیمتر.

قطع پالتویی

قطع بیاضی

ویژگی قطع بیاضی اینست که عطف کتاب بجای طول در عرض آن قرار می‌گیرد و به این ترتیب صفحات کتاب بجای حالت عمودی در حالت افقی ورق می‌خورند‌. برای مثال عطف کتاب وزیری ۱۷ در ۲۴ در طول ۲۴ سانتیمتر چسب میخورد و کتاب بیاضی ۱۷ در ۲۴ در عرض ۱۷ سانتیمتر چسبانده می‌شود‌.

قطع بیاضی

آشنائی با قطع کتب و اصطلاحات آن- آشنائی با قطع کتب و اصطلاحات آن

منبع : چاپ و طرح امروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *